Data wydarzenia: 23-01-24 13:00

BRR... BARDZO ZIMNO to wybuchowy pokaz z kriogeniki z użyciem ciekłego azotu o ekstremalnej temperaturze minus 196℃, skroplonego przez polskich uczonych K. Olszewskiego i Z. Wróblewskiego.

 

Naukowcy z Laboratorium Pana Korka podróżują po Polsce przybliżając piękno nauki na wybuchowych pokazach i odlotowych warsztatach.

 Od 13 lat Szaleni Naukowcy odwiedzają szkoły, uczelnie, uniwersytety dziecięce, przedszkola, instytucje i firmy. Ekipa przeprowadziła tysiące1 warsztatów, wykładów, pokazów i widowisk naukowych dla dzieci i dorosłych w języku polskim, angielskim i uniwersalnym języku gestów. Naukowcy starają się, by zdecydowaną większość eksperymentów uczestnicy wykonywali samodzielnie, a inspiracji i materiałów do doświadczeń szukają w domu, garażu lub pobliskim sklepie, żeby wszyscy mogli łatwo i bez dużych nakładów finansowych powtórzyć eksperyment. Wykonujemy też doświadczenia, które pokazują, co by się stało, gdyby… ich powtarzać samodzielnie nie wolno.

Na pokaz zapraszamy 23 stycznia o godz. 13.00.

Cena biletu to 15 zł/ os. do nabycia tu:

https://bilety.kinoastra.pl/OOK/mvc/pl

lub bezpośrednio przed pokazem.

 

Po pokazie odbędą się warsztaty KUCHNIA MOLEKULARNA:

KUCHNIA MOLEKULARNA UWAGA! NAUKOWCY WKRACZAJĄ DO KUCHNI Kuchnia molekularna swoją nazwę zawdzięcza pojęciu molekuły, czyli cząsteczki. Wszystko zaczęło się za sprawą pochodzącego z Węgier fizyka Nicholasa Kurti oraz francuskiego chemika Hervé Thisa, którzy pod koniec lat 80. XX wieku badali wzajemne oddziaływanie związków chemicznych zawartych w żywności oraz ich zachowanie w danej temperaturze i środowisku. Uczestnicy pod okiem naukowców potraktują znane produkty spożywcze jak laboratoryjne substancje. Zdrowe, soczyste owoce i warzywa zamienią się w zbiory molekuł, które poddane zostaną nisko- i wysokoobrotowej obróbce mechanicznej. Rozbite na cząsteczki składniki jedzenia zostaną wystawione na działanie ekstremalnie niskiej temperatury minus 196°C. Uczestnicy sprawdzą wpływ alginianu sodu, chlorku wapnia i agaru na różne produkty żywnościowe. Kontrolowane procesy fizyczno-chemiczne i niecodzienne składniki pozwolą przyrządzić ekstrawaganckie potrawy, a znane smaki przyjmują zaskakujące formy. Smakołyki z zajęć wynosimy w brzuchach!

 

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 71 310 12 51 lub mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Koszt warsztatów to 60 zł/ os.